Ekonomi

Ether ve Bitcoin çiftindeki hareketler sakinleşmeye işaret edebilir

Yılın ilk dört ayında Bitcoin ( BTCeter ( ETH), son iki haftadaki performansını yüzde 11’lik bir düşüşe geri getirdi.

Her iki kripto para biriminin sakin fiyat performanslarına ve düşük hacimlerine rağmen son hamleler gerçekleşiyor. Bitcoin’in 20 günlük hareketli ortalaması yüzde 25’in altında, Ether ise yüzde 33’ün altında. Boğa ETH yatırımcıları ise Eylül ayından bu yana token arzının 240 bin daralmasına atıfta bulunarak bunu kalıcı deflasyonist duruma bağlıyor.

Bağıl döndürme grafikleri (RRG) incelendiğinde, her iki bitcoinHem Ether’in hem de Ether’in son 10 gün içerisinde performans ve ivme açısından klasik finansa paralel ilerlediği görülüyor.

Göreceli rotasyon çizelgeleri, varlıkların gücünü ve momentumunu merkezi bir kıyaslamaya göre gösterir. Verilen örnekte, kriter S&P 500olarak alınırken Nasdak 100Ve Russel 2000 Benzer şekilde çalışır. En güncel RRG verileri, BTC ve ETH’nin her üç endekse kıyasla gecikmeli bir çeyreğe düştüğünü gösteriyor.

ETH/BTC grafiğine bakıldığında, performansın artmasıyla birlikte momentum da artıyor ve göreceli güç endeksi (RSI) yüzde 13,6 arttı.

Geçmiş örneklere bakıldığında, RSI seviyeleri fiyatların sakinleşebileceğine işaret ediyor. Aynı zamanda veriler, Bitcoin’in genel olarak Ether’den daha iyi performans gösterme eğiliminde olduğunu da vurguluyor. ETH/BTC paritesi şu anda 2018’in zirvesi olan 0,11$’ın yüzde 40 altında işlem görüyor.

Fazladan yüzde 2’lik bir hareket olması durumunda ETH/BTC paritesi Bollinger bantlarının üst aralığını geçerek son yükselişini güçlendirebilir. Ancak paritenin 20 günlük hareketli ortalaması olan 0,07$’a geri dönmesi bekleniyor.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu